Kutak za umetnikeTeatar Kokina priča

 

Сплет околности понекад направи идеалну подлогу да се идеја претвори у дело. Уметници то зову - инспирација. Када у томе учествује више људи (нарочито из области образовно-васпитног рада), а уз то су укључени и ученици, онда то, ми, просветни радници можемо крстити као мултидисциплинарни приступ у реализацији одређених тема са сличним и специфичним образовно-васпитним циљевима и задацима.

Тако сам крајем прошле, 2007. године, по идеји васпитачице Душице Сандић, из предшколске установе "Чувари осмеха'' у Сивцу, написала игроказ са свим елементима минијатурне дечије драме, под називом "Кокина прича'' ( или "Потрага за несталим јајетом''). Повод је био Бамби фест. Прича о мултидисциплинарном приступу је интересантна јер је у реализацији овога, до самог сценског наступа учествовало више људи из различитих области, као и деце различитог узраста. На текст, који сам написала, музику за сонгове компоновао је колега Радослав Рајић, наставник музичке културе у ОШ "20. октобар'' у Сивцу, а отпевале су га ученице исте школе. Поменута васпитачица је са својом групом припремила овај комад. Игроказ су малишани извели у априлу ове године, пред сивачком и кулском публиком.

  

  


По самом завршетку "Кокине приче'', мишљење затражих од колегинице, учитељице Снежане Саџаков. Прошле школске године она је, са својим одељењем другог разреда, радила – развој говорништва. Може се рећи експериментално. Ето идеје! Зашто да се састав ученика не претвори у драмски комад који може да се изведе пред публиком. Тема – дечак Марко жели да постане супер херој. Како? Чуваће природу! Тема инспиративна, врло актуелна – заштита животне средине. Рекох – зашто да не! Тако сам написала други драмски текст "Супер херој'', прилагођен ученицима нижих разреда основне школе. Потписник музике, опет, наставник музичке културе, а извођење чланови школског хора. Ученици одељења из ког је идеја протекла, свој рад на развоју говорништва крунисаће извођењем "Супер хероја'' следеће школске године. Све под стручним руководством своје учитељице. Но, средњи део драме, мали игроказ, већ је на Бамби фесту извела предшколска група васпитачице Марије Балог. Примерено чак и за тај узраст.

Ето како може да функционише оно што означавају страшне сложенице – мултидисциплинарност и мултимедијалност. Спој идеје, ентузијазма, знања и рада. Одрасли и деца, васпитачи, наставници и ученици, предшколска установа, школа, Дом културе. Уз мало добре воље, овакви тимови увек су потписници квалитетног рада обојеног задовољством и мотивацијом.

 

Светлана Мајски, професор српског језика

 

  © Lugram 2008.