Linkovie-Učenje (e-Learning) Šta je e-Learning ?

 

 

e-Learning (e-Učenje, e-Obrazovanje) možemo definisati kao način učenja korišćenjem elektronske tehnologije, kao izvođenje obrazovnog procesa uz pomoć elektronske tehnologije (najčešće ICT) ili pak kao elektronski podpomognuto učenje. Uobičajeno je, danas, da se pod terminom e-learning podrazumeva obrazovni proces koji se realizuje uz pomoć ICT-a.

E-learning-om se može nazvati i obogaćivanje tradicionalne nastave u učionici, vizuelizacijom određene teme uz pomoć projektora i računara na primer. Upotreba novih medija (npr. obrazovnog softvera) olakšava spoj klasičnog i interaktivnog, odnosno tradicionalnog i modernog. Uvođenje e-learning-a je složen proces o kojem se mora dosta naučiti kako se primena tehnologije (ICT) ne bi pretvorila u puki dodatak tradicionalnom načinu izvođenja nastave.

U 20. veku su se pojavile prve obrazovne radioemisije, obrazovni filmovi, obrazovna televizija, gramofonske ploče, audio kasete, video kasete ... Kreiraju se novi pedagoški modeli i standardi za njihovo sprovođenje. Pojava računara i dizajniranje računarskog obrazovnog softvera omogućava korišćenje dinamičkih prezentacija u nastavi ... Prema Tayloru, na primer, postoji pet generacija e-learning-a, a na www.knowledgenet.com možemo pogledati još jedan prikaz istorijskog razvoja e-leraning-a.

Prava revolucija nastupa razvojem World Wide Web-a.

Razvojem globalne računarske mreže stvaraju se uslovi za nove načine učenja. Na primer, Internet pruža mogućnost komunikacije učenika (studenata) sa "elektronskim profesorom" koji se nalazi na nekom od servera mreže. Učenje na daljinu (distance learning), često se pogrešno u potpunosti poistovećuje sa e-learning-om.

Za kvalitetan izvor informacija u okviru e-learning-a zaduženi su timovi stručnjaka koji osmišljavaju kurseve u saradnji sa mentorom koji je spona između polaznika kursa i sadržaja. Osnov svake "e-učionice" čini dobar komunikacioni softver i jednostavno uputstvo za upotrebu ponuđene tehnologije. Osim u sadržaju e-learning treba značajan oslonac da ima i u raznolikosti procesa učenja.

 

 
  © Lugram 2008.