Linkovie-Učenje (e-Learning) Alati e-Learning-aCourseware alatiSinhrona i asinhrona komunikacija

 

 

Courseware alati - Sinhrona i asinhrona komunikacija

Sinhrona komunikacija omogućava studentima direktno praćenje predavanja. U klasičnom načinu predavanja koristi se uvek sinhrona komunikacija. U trenutku kada predavač predaje, student sluša to gradivo. Student u svakom trenutku može prekinuti predavača i zamoliti ga za objašnjenje.

Kod courseware alata prethodno se može odvijati na tri različita načina. Često se sva ta tri načina koriste u nekoj od kombinacija kako bi se postigao što bolji učinak.

    • Audio/videokonferencija - studenti mogu videti predavača, a u nekim slučajevima i predavač može videti studenta
    • Audiokonferencija - studenti mogu samo čuti predavača, a slika se daje u obliku prezentacije ili niza stranica koje se smenjuju po odabiru predavača
    • Tekstualna konferencija - najsličniji primer je klasični chat (pogledaj Alati e-leraning-a)

Asinhrona komunikacija za razliku od sinhrone koja omogućava studentu direktno praćenje predavanja, omogućava praćenje predavanja sa odlaganjem (ili odloženo praćenje). Student sam bira kada će usvajati koje gradivo, kojom brzinom i kojim tempom.

Komercijalni alati gotovo u potpunosti podržavaju sve važnije mogućnosti asinhrone komunikacije. Besplatni alati podržavaju većinu važnijih mogućnosti. Kao najčešće mogućnosti za asinhronu komunikaciju navešćemo: e-poštu i diskusione grupe. (pogledaj Alati e-learninga)

E-mail (elektronska pošta) se ne razlikuje od uobičajene e-pošte i omogućava studentima privatnu komunikaciju s predavačem. Na taj način studenti mogu postavljati pitanja za koja smatraju da im nije mesto na mestima javne komunikacije - diskusionim grupama.

Diskusione grupe studentima omogućavaju postavljanje pitanja i davanje odgovora na sva javna pitanja, razmenu mišljenja o određenoj temi. Courseware alati nude napredne mogućnosti praćenja diskusionih grupa a proizvođači na različit način grafičkom podrškom realizuju prikaz sinhrone i asinhrone komunikacije.

 

 

 

 

 
  © Lugram 2008.