Linkovie-Poslovanjee-Poslovanje u Srbiji

 

 

e-Poslovanje u Srbiji

Smatra se da će se pod uticajem e-poslovanja način poslovanja i kvalitet života u prvoj deceniji 21. veka više promeniti nego u celom 20. veku . Srbija je proteklih decenija zaostajala u praćenju savremenih tehnoloških trendova i zato e-poslovanje treba iskoristiti kao jednu od šansi za brz razvoj.

Strategija razvoja informatike u SRJ je 1997.godine e-poslovanje prepoznala kao jedan od prioritetnih zadataka u informatizaciji i razvoju zemlje.

Razvoj elektronskog poslovanja može se podstaći donošenjem i sprovođenjem posebnog programa aktivnosti, kao što je to na primer uradila Evropska komisija maja 2002. godine usvajanjem operativnog plana eEurope za period do 2005. godine :

  • razvoj savremenih javnih servisa u oblasti e-uprave, e-zdravlja i e-učenja
  • dinamično i podsticajno okruženje za e-poslovanje
  • sigurna informaciona infrastruktura
  • konkurentne cene i olakšan pristup do mreža

Razvijene zemlje su usvojile propise o elektronskom poslovanju i elektronskom potpisu. Obrazovana su sertifikaciona tela i organi za akreditaciju sertifikacionih tela. Izdavanjem "smart kartica" omogućava se bezbedno uključivanje korisnika u e-poslovanje. Elektronsko poslovanje postaje norma života u savremenom društvu. Razvoj e-trgovine, e-uprave i e-bankarstva otvara velike mogućnosti i donosi kvalitetne promene u poslovanje i život i rad ljudi.

Evropska unija je usvojila Program eEurope u kome su planirane aktivnosti koje treba da omoguće da Evropa 2010. godine postane ekonomski konkurentno i na znanju zasnovano društvo.

Anketa Društva za informatiku Srbije iz decembra 2001.godine pokazala je da 75% anketiranih firmi planira uvođenje e-poslovanja, ali ipak okleva sa uvođenjem. Danas, u 2007. godini, situacija je znatno izmenjena. Banke forsiraju e-banking, raste upotreba platnih kartica, kreditnih kartica, da ne navodimo mogućnosti koje nam nudi mobilna telefonija kako za potrebe svojih servisa (uplata kredita i provera stanja na telefonskom računu na primer) tako i za komunikaciju sa prethodno navedenim (provera stanja na računu u banci na primer).

Unapređenje kvantiteta i kvaliteta usluga telekomunikacionih kompanija (u našem slučaju TELEKOM-a Srbija), ISDN, kablovski Internet, ADSL, FrameRelay, postali su svakodnevna pojava u Srbiji, kako u gradovima (Beograd, Novi Sad, Subotica, Niš ... Sombor, Kula ...) tako i manjim naseljima koja bivaju opremljena digitalnim telefonskim centralama, proširivim za sve vrste modernih telekomunikacionih servisa.

Uz određene teškoće, ipak se krećemo putem usvajanja standarda modernog e-poslovanja. Tako se na Paliću već nekoliko godina održava Međunarodna konferencija o elektronskoj trgovini i elektronskom poslovanju.

 

 
  © Lugram 2008.